Wizyta w Elektrociepłowni w Zielonej Górze

W dniu 10 stycznia 2006 roku członkowie koła naukowego 3P mogli, dzięki życzliwości Zarządu, Elektrociepłownie w Zielonej Górze. Zwiedzając zakład członkowie koła mieli niepowtarzalną okazje zapoznać się z organizacją i zapleczem technicznym elektrowni. Nasza wycieczka rozpoczęła się od wizyty w pierwszym najstarszym bloku elektrowni, w którym znajdują się klasyczne urządzenia do wytwarzania prądu, składające się z zespołów kotłów opalanych pyłem węglowym i zespołem turbin parowych wraz ze sprzężonymi z nimi prądnicami.

Zespół turbiny z prądnicą

Mieliśmy możliwość dokładnego obejrzenia poszczególnych elementów tworzących system wytwarzania prądu, od poddawania paliwa, poprzez wnętrze pieca, turbiny i prądnice, a kończąc na usuwaniu odpadów w postaci spalin i popiołów .

„Przedsionek piekła” widok do wnętrza jedynego z kotłów

Następnie w planach była wizyta w drugim bloku elektrowni, chronologicznie najnowszym, w którzy zastosowano ciekawe rozwiązania techniczne. Jednak awaria jaka nastąpiła jeszcze przed naszą wizytą uniemożliwiła nam realizację planów. W nowym bloku wytwarzanie prądu jest realizowane przez zespół turbiny gazowej z prądnicą. Paliwo do zasilania turbiny jest transportowane rurociągiem wprost ze złoża położonego w okolicach Kostrzyna. Dzięki fachowemu przewodnictwu wizyty otrzymaliśmy rzeczowe odpowiedzi na pytania zadawane przez członków koła naukowego, szczególnie o techniczne aspekty funkcjonowania elektrowni, jak i po konstrukcję charakterystycznych słupów wysokiego napięcia w sąsiedztwie elektrowni. Na koniec wizyty mogliśmy się zapoznać z budową zespołu chłodnic będących jedną z najbardziej charakterystycznych elementów każdej elektrowni.

Pamiątkowe zdjęcie na koniec wizyty

Wizyta w elektrociepłowni była ciekawym doświadczeniem dzięki któremu członkowie Koła 3P zyskali nową wiedzę.